A Magyarságkutató Intézet előadásokkal készül az Ősök Napja ünnepségre

A jövő hét végén, augusztus 4–5–6-án rendezik meg Bugacon az Ősök Napját, amely a Kurultaj, a hun és türk tudatú nemzetek legnagyobb hagyományőrző ünnepének testvérrendezvénye.

A sajtótájékoztatón Dr. Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszterhelyettese köszöntőbeszédében hangsúlyozta, hogy az Ősök Napja a magyarság legnagyobb hagyományőrző rendezvénye, amelynek célja a nemzeti összefogás megerősítése. Mint mondta, hazánkat ősapáink lovas életmódjának és harcmodorának is köszönhetjük, ezért a magyar lovas hagyományőrzés a nemzeti kultúránk fontos alapköve. 

Az Ősök Napja ünnepséget a Magyar-Turán Közhasznú Alapítvány által életre hívott Magyar Turán Szövetség immár hetedik alkalommal rendezi meg.  A szervezet 2011 óta, kétévente állít méltó emléket Attila hun nagyfejedelemnek, Árpád vezérlő nagyfejedelemnek, a hun, avar és honfoglaló magyar ősöknek, és tiszteleg a honmegtartó pozsonyi csata hősei, valamint minden időkben a hazáért életüket áldozó magyar hősök emléke előtt. Bíró András Zsolt, a Magyar-Turán Közhasznú Alapítvány elnöke kiemelte, hogy az idei Ősök Napja a Kárpát-medencei összefogás nagy példája. 

A rendezvény három napján gazdag programokkal: nomád seregszemlével, harci bemutatókkal, nomád vonulással, lovasversenyekkel, vetélkedőkkel, íjászprogramokkal, hagyományőrző sportviadalokkal, a magyar–hun–avar örökséget bemutató kiállításokkal, tudományos ismeretterjesztő előadásokkal, népzenei és magyar táltos zenei programokkal, jurtatáborral, kézműves-bemutatókkal, nagyszabású kézművesvásárral és gyermekprogramokkal várják a látogatókat. 

A Magyarságkutató Intézetet Balogh Andrea Johanna tájékoztatási és kommunikációs főigazgató-helyettes képviselte a tájékoztatón. Intézményünk augusztus 5-én, szombaton három előadással gazdagítja a programot a Nagy Előadósátorban :

11.30-tól Dr. Neparáczki Endre genetikus, az Archeogenetikai Kutatóközpont igazgatója tart előadást A Kárpát-medence hun kori és honfoglalás kori népességének genetikai kapcsolatai a legújabb kutatások adatainak tükrében címmel. 
15.45-től Dr. Csornay Boldizsár római kori régész, tudományos főigazgató-helyettes beszél a Magyarságkutató Intézet megújuló kutatási koncepciójának vezérelveiről.
16.15-től Dr. Szabados György történész, a László Gyula Kutatóközpont és Archívum igazgatója pedig Hun szálak a magyar őstörténet szövetében címmel tart előadást.