Néprajzi örökségünkről – több szempontból

Jelen kötetben olyan néprajzi írásokat olvashat az érdeklődő, amelyek a magyar népi kultúra legkülönfélébb területeit, illetve ezek 20–21. századi örökségét ölelik fel.

A könyv címe utal Tánczos Vilmos kötetünkben olvasható tanulmányára (Hogyan idézik a tárgyak a múltat?), a tárgyi kultúra mellett a szellemi műveltségre is kiszélesítve az ott felvetett gondolatkört. A cím utal arra is, hogy az itt olvasható tanulmányok egy része a magyar népi kultúra múltjába vezet bennünket, (részben vagy egészében) történeti szemléletű dolgozat. Ugyanakkor az írások egy része azt mutatja be, hogy a népi műveltség múltbéli formái hogyan élnek tovább, milyen módon vannak jelen ma, illetve hogyan válnak néprajzi örökséggé. Valójában még a szorosabban vett történeti tanulmányok esetében is jól kitapintható, hogy a néprajzi múltnak van a jelenbe ívelő folytatása, hatása mai kultúránkra, különböző formákban és megnyilvánulásokban napjainkban is megidézzük azt. 

A múlt tárgyait vizsgáló kutatónak keresnie kell az önmagukban halott tárgyak egykori jelentéseit; ezek egyfelől a történelmi korok általános gazdasági és társadalmi viszonyaival kapcsolatosak, de ezzel egyidejűleg a tárgyakat használó emberek személyiségéről, egyéni viselkedésformáiról is árulkodnak. A tárgyakba sűrített jelentések mindaddig el vannak rejtve a kultúrában idegen emberek előtt, amíg a tárgyak számukra halottak, azaz nem hordoznak érdemleges jelentéseket. Az idegen beavatása az elmúlt idő életszerű, antropomorf felidézésével történik.” (Tánczos Vilmos: Hogyan idézik a tárgyak a múltat? Egy csíki gazdaság példája)

„A beszélgetések során megpróbáltatásokból, örömökből, kitartásból, újrakezdésből kovácsolódó különleges sorsok és életutak rajzolódnak ki, melyek együttesen határozzák meg és mutatják be Csángótelep egykori mivoltát, társadalom- és gazdaságtörténetét.” (Kinda István: Csángótelep társadalma és kultúrája)

Dóka Krisztina (szerk.): Múltidéző. Írások a magyar népi kultúráról és örökségéről. Budapest, Magyarságkutató Intézet, 2022.

https://mki.gov.hu/hu/e-konyvtar-hu/tanulmanykotetek-hu/multidezo-hu