Egy eltűnt nép nyomában
Ezzel a címmel nyílt kiállítás a közelmúltban Kecskemét egyik kulturális ékkövében, a Cifrapalotában. Az avarok lenyűgöző világát és hagyatékát bemutató kiállítást a Kecskeméti Katona József Múzeum szervezte, és célja, hogy új fényt derítsen erre a rejtélyes, eltűnt népre.
Az esemény egyik különlegességeként itt mutatkozott be egy avar kori ásatásból előkerült lelet alapján készített tudományos arcrekonstrukció, amelyet a Kecskeméti Katona József Múzeum felkérésére Gábor Emese, a Magyarságkutató Intézet László Gyula Kutatóközpont és Archívum munkatársa készített. Az arcrekonstrukció-specialista portrészobrász a legmodernebb antropológiai, képalkotó és művészeti technikák alkalmazásával formálta meg az arcot, amely egy Kelebia környékén talált avar kori sírból származó női koponya alapján készült.
A 20-as évei elején járó, szép, europid vonásokkal rendelkező fiatal hölgy fogain speciális kagylós kopások bizonyították, hogy sok időt töltött fonással. Nyitott gerincsérve nagy terhek cipelésétől keletkezhetett. Haját a művész az avarokra jellemző vastag varkocsba fonva jelenítette meg. Ez a tudományos alapú műalkotás különleges élményt nyújt, hiszen személyesebbé teszi a régészeti leleteket, és közelebb hozza az avarok történelmét a látogatókhoz.
Ahhoz, hogy az arcrekonstrukció tudományosan minél hitelesebb legyen, antropológus, régész és genetikus szakemberek nyújtottak értékes segítséget: dr. habil. Hajdú Tamás (ELTE), Wilhelm Gábor (KKJM), dr. habil. Rácz Zsófia (ELTE), Hajdik Gabriella (KKJM), dr. Szeniczey Tamás (ELTE).
A kiállítás 2025. december végéig látogatható.