Régi rigmus anyanyelvünk napjára
1999-ben nyilvánította az UNESCO közgyűlése február 21-ikét az anyanyelv nemzetközi napjává, hogy felhívják a figyelmet a Föld nyelvi sokszínűségére. Ma Kárpát-medence-szerte méltatják a magyarok saját anyanyelvüket, szép versekkel, előadásokkal készülnek az iskolai rendezvényekre legkisebbtől a legnagyobbig.
Az alábbiakban egy olyan iskolai versecskét mutatunk be Kárpátaljáról, amit a tanító bácsi tanított meg egykoron talán nagyszüleinknek. Ezt hallották az utcán elmenők, ahogy bent az osztályteremben fennhangon, kórusban mondják:
A betűvetés tudományára való tanítás száz éve is nagy feladatot jelentett a falusi tanítónak. Zatlukál Elemér, a múlt század első felében élt munkácsi tájkutató iratai között fennmaradt egy korabeli vers a betűvetés oktatásáról. „Az iskolai versecske – írja a kutató – érdekesen mutatja, hogy mi módon tanították hajdan a beregi rektorok a magyar iskolában a gyerekeket az olvasás tudományára”.
Az anyanyelvet megfelelő mértékben elsajátítani illő, de nem mindenkinek adatik meg a lehetőség rá. Nem szabad hát elfelednünk az anyanyelvű oktatás biztosításának a fontosságát ma sem.